Návrat na hlavní stranu

Přírodní památka Na Želechovických pasekách [ Přírodní památka ]

Základní údaje: Přírodní památku Na Želechovických pasekách představuje kamenitá, zčásti křovinatá, zčásti zalesněná stráň. Nachází se na pravém údolním svahu Vidovky v nadmořské výšce 310-340 m asi 250 m východně od silnice z Želechovic - Obůrek do Provodova. Katastrální území Želechovice nad Dřevnicí, vyhlášeno v r. 1949, výměra 0,6402 ha.

Motiv ochrany: Důvodem ochrany je výskyt jaterníku podléšky (Hepatica nobilis), známého též jako jaterník trojlaločný. Tento rostlinný druh není zařazen ve vyhlášce č. 395/1992 Sb. jako zvláště chráněný, neboť v západní části ČR je poměrně hojný. V karpatské oblasti je však vzácný a v okrese Zlín se vyskytuje pouze na této lokalitě. I když se o původnosti výskytu jaterníku na Zlínsku vedou stále diskuse, ochrana je opodstatněná. Nejbližší lokalita jaterníku se nachází až v PP Bražiska na severovýchodním okraji Hostýnských vrchů, je to zároveň nejvýchodnější naleziště v České republice.

Geologie, půdní poměry: Geologický podklad je tvořen paleogenními vápnitými jílovci a středně zrnitými drobovými glaukonitickými pískovci vsetínských vrstev (eocén) zlínského souvrství račanské jednotky magurského flyše. Půdním typem je kambizem typická, varieta silně kyselá a kambizem pseudoglejová.

Botanika: V bylinném podrostu se vyskytují druhy charakteristické pro světlé listnaté lesy. V jarním aspektu kromě již zmíněného jaterníku roste např. sasanka hajní (Anemone nemorosa), kopytník evropský (Asarum europaeum), dymnivka dutá (Corydalis cava), dymnivka plná (Corydalis solida), hvězdnatec čemeřicový (Hacquetia epipactis), zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides), hrachor jarní (Lathyrus vernus), prvosenka jarní (Primula veris), plicník tmavý (Pulmonaria obscura), pryšec mandloňovitý (Tithymalus amygdaloides). Na okrajích, zejména v západní a severní části území, přistupují některé druhy lučních, pastvinných a ruderálních společenstev.

Zoologie: Podrobný zoologický průzkum dosud nebyl prováděn, pro malou rozlohu chráněného území lze předpokládat větší druhové zastoupení pouze u bezobratlých.

Lesnictví: Stromové a křovinné patro tvoří zejména habr obecný (Carpinus betulus), líska obecná (Corylus avellana), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), dále se podílí babyka obecná (Acer campestre), hloh obecný (Crataegus laevigata), dub letní (Quercus robur), lípa malolistá (Tilia cordata), trnka obecná (Prunus spinosa), svída jižní (Swida australis) a další. Dosti hojná je dřevnatá, vždyzelená liána břečtan popínavý (Hedera helix)

Management, ohrožení, návrhy opatření: Populace jaterníku podléšky je na lokalitě vitální a v posledních letech se šíří. Z toho důvodu byla plocha chráněného území v roce 1994 znovu vymezena a rozšířena z původní výměry jednoho aru na současný stav. Celé území je negativně ovlivňováno ukládáním odpadů z blízkých pasekářských usedlostí. Středem lokality vede také cesta k místní části na Želechovických pasekách.

Historie: Lokalita byla vyhlášena státní přírodní rezervací již v roce 1949, jako první chráněné území v okrese Zlín.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 07.02.2003 v 07:56 hodin

Copyright 1994-2024 © Luděk Šorm