Návrat na hlavní stranu

Přírodní památka Růždecký Vesník [ Přírodní památka ]

Přírodní památka Růždecký Vesník

Základní údaje:
Přírodní památka Růždecký Vesník představuje zbytky jalovcové pastviny a květnatých luk na suchých stanovištích. Nachází se na jihozápadně exponovaném svahu v horním konci údolí Vesník v nadmořské výšce 475 až 520 m, na východním okraji osady Růždecký Vesník. Katastrální území Růžďka. Vyhlášeno v r. 1999. Výměra 3,65 ha.

Motiv ochrany:
Jalovcová pastvina a květnaté louky s výskytem ohrožených druhů vstavačovitých s bohatou populací vstavače kukačky (Orchis morio).

Geologie, půdní poměry:
Geologický podklad tvoří vápnité jílovce a glaukonitické pískovce vsetínských vrstev (eocén) zlínského souvrství račanské jednotky magurského flyše. Vyskytují se zde půdy kambizem typická a v zamokřených částech kambizem pseudoglejová.

Botanika:
Pestrá květena přepásaných karpatských luk svazu Cynosurion a jalovcových pastvin s významným výskytem jalovce obecného (Juniperus communis), s malými ostrůvky krátkostébelných smilkových trávníků svazu Vioion caninae, na podmáčených místech se splolečenstvy svazu Molinion.

Vyskytují se zde ohrožené druhy vstavačovitých, zejména bohaté populace vstavače kukačky (Orchis morio) - největší na Vsetínsku mimo CHKO Beskydy, pětiprstky žežulníku pravé (Gymnadenia conopsea subsp. conopsea) a kruštíku bahenního (Epipactis palustris), dále zde roste bradáček vejčitý (Listera ovata), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula subsp. signifera) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), dalších vzácnějších druhů např. bařička bahenní (Triglochin palustre), suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), prvosenka jarní (Primula veris), řepíček trojlistý (Aremonia agrimonoides) aj. Do konce 80. let. 20. stol. se zde vyskytovala i hlavinka horská (Traunsteinera globosa) a prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina).

Zoologie:
Podrobný zoologický průzkum nebyl dosud prováděn. Vyskytuje se zde řada druhů bezobratlých, zejména motýlů. Vhodné hnízdní podmínky zde nacházejí běžné druhy ptactva, např. lejsek bělokrký (Ficedula albicollis), strakapoud malý (Dendrocopos minor), sýkora babka (Parus palustris), sýkora koňadra (Parus major), ťuhýk obecný (Lanius collurio) aj.

Lesnictví:
Většina plochy chráněného území je bezlesí, pouze v jižní části se nachází podél potoka pás listnatého lesa.

Management, ohrožení, návrhy opatření:
Území bylo využíváno jako extenzivní pastviny. Luční porosty jsou ohrožovány sukcesí náletových dřevin, jsou většonou kosené, část leží ladem. Péče je soustředěna na pravidelné kosení a odstraňování náletu.


Literatura:
Rezervační kniha PP Růždecký Vesník. Dep. in KÚ Zlín, AOPK ČR.
Mackovčin P., Jatiová M. a kol (2002): Zlínsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek II., AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha

Pavelka J., Trezner J. a kol.: PŘÍRODA VALAŠSKA. Český svaz ochránců přírody, ZO 76/06 Orchidea, Vsetín 2001, 1. vydání, 568 stran.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 15.03.2010 v 10:35 hodin

Copyright 1994-2024 © Luděk Šorm